Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon  +48 668 060 544

Mozaiki w łazience. Temat "na topie"?

Wykończenie łazienek w mieszkaniach i domach, jak również saun, czy też łaźni w salonach SPA & WELLNESS coraz częściej oparte są na nietuzinkowych wzorach mozaikowych. Mozaika, czyli małe kwadratowe, nierzadko kolorowe kwadraciki stwarzają nieograniczone wręcz możliwości aranżacyjne. Dawniej były popularne jedynie we wnętrzach publicznych, miejscach kąpielowych, dziś często goszczą w „zwykłych” łazienkach domach jednorodzinnych, a także – salonach. Co sprawia, że popularność mozaiki na ścianach z roku na rok wzrasta?

 

Jaki typ mozaiki wybrać - szklany czy ceramiczny?

Małe, kolorowe kwadraciki to przepiękna ozdoba wszystkich łazienek. Mozaika może być szklana, ceramiczna, a także kamienna, metalowa, drewniana czy też z kamieni półszlachetnych. Standardowo kosteczki mają rozmiar między 1 a 5 cm. Poza kwadratem spotykane są mozaiki prostokątne, paskowe, owalne, kółka, pierścienie, trójkąty, a także wielokąty – wśród których mozaika heksagonalna jest prawdziwym hitem aranżacyjnym ostatnich lat. Klienci mają tu do wyboru mozaiki takie jak np. arabeska, cegiełka, jodełka, flabellum, płytka diamond i inne. Dostępne są w kolorach nasyconych, jak i stonowanych. Istotny będzie też wybór odpowiedniej fugi do zaszpachlowania szczelin między płytkami mozaiki. Do tego celu najlepiej wybrać będzie fugę nie rysującą powierzchni.

Mozaiki ceramiczne przeznaczone są do wykańczania ścian wewnętrznych, do podłóg zaleca się gres ewentualnie kamień, choć ten ostatni trzeba zabezpieczyć przed wodą, stosując odpowiednie impregnaty. Dlatego w miejscach narażonych na częsty i duży kontakt z wodą i wilgocią zastosować szkło. Mozaika szklana może być stosowana np. do zabudowy okrągłej wanny, półkolistych ścianek dzielących przestrzeń, czy też odbudowy półek, luster. Szkło bowiem jest całkowicie odporne na wilgoć i nie jest nasiąkliwe.

 

Mozaiki w łazience

Jak wykorzystać mozaikę w łazience?

Ponadczasowym i uniwersalnym stylem mozaiki w łazience będą kompozycje oparte na czerni i bieli, bądź też neutralnych szarościach, które pozwalają stworzyć współczesne i zarazem odważne zestawienia. Ważne jest, aby zestawiać mozaikę z dodatkami i armaturą łazienkową w zbliżonej palecie barw. Przy czerni i bieli można stonować szarościami, czy też wstawkami z płytek imitujących beton, lub o większym formacie. Wykorzystanie bowiem mozaiki na fragmencie ściany, podłogi czy wyposażenia pozwoli uzyskać efekt przyciągający wzrok.