Mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon  +48 668 060 544

Stojąca czy wisząca - jaką miskę WC wybrać?

Ostatnim etapem remontu łazienki jest montaż urządzeń sanitarnych, do których zaliczamy miskę WC. Zanim ją zamontujemy, musimy zdecydować, jaką chcemy. Mamy do wyboru tradycyjne miski WC stojące oraz wiszące.

wc

Czym powinna być podyktowana decyzja o wyborze miski WC?

Wybór miski WC najczęściej zależy od wielkości łazienki oraz możliwości technicznych pomieszczenia. Miska stojąca WC jest tanim i najprostszym rozwiązaniem na rynku. Mamy tutaj do wyboru trzy rodzaje misek: dolnopłuki, górnopłuki oraz miski kompaktowe.

Dużą zaletą miski stojącej jest jej łatwość w montażu oraz możliwość ustawienia miski pod różnymi kątami. W sytuacji, kiedy coś się zepsuje w spłuczce, rynek oferuje nam wiele części zamiennych, gotowych zestawów w niskich cenach. Jednak zarówno w miskach z dolnopłukiem, jak i górnopłukiem widać rury łączące spłuczkę z miską. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest stojąca miska kompaktowa, która ma już wbudowany zestaw do spłukiwania. W przypadku awarii, mamy też możliwość szybkiej reakcji na wylewającą się wodę. Zestawy naprawcze do kompaktów są również stosunkowo niedrogie. Zaletą jest również fakt, że awarie najczęściej udaje się nam usuwać samodzielnie. Wadą miski stojącej jest trudny dostęp do zakamarków za miską. Musimy się trochę „powyginać się”, żeby wszystko dokładnie umyć.

Natomiast miska wisząca WC jest pod tym względem idealnym rozwiązaniem. Jest zamontowana na ścianie łazienki i jak, sama nazwa wskazuje, zawieszona nad podłogą. Pozwala nam to na szybkie i dokładne wymycie toalety oraz innych powierzchni wokół. Miska wisząca WC sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Jednak na tyle dłużnych, żeby zmieścił się stelaż podtynkowy.

Wybierając WC wiszące, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość stelaża, a w szczególności na sposób wykonania zbiornika. Powinien on być wykonany metodą rozdmuchu, która zabezpiecza zbiornik przed rozszczelnieniami i wyciekami wody. Producenci oferują gwarancję na stelaże. Te lepszej jakości mogą mieć gwarancję nawet na 5-10 lat. Miski wiszące WC dodają estetyki pomieszczeniu. Zwykle montowane są w nowoczesnych łazienkach o prostych, harmonijnych kształtach. Porządkują jej przestrzeń, zajmując mało miejsca.